Ograniczenie praw rodzicielskich ze względu na orientację seksualną rodzica

Matka po tym jak dowiedziała się o homoseksualizmie partnera zdecydowała o przerwaniu jego kontaktów z synami. Czy decyzja matki może być uzasadniona w ten sposób?

Bezsporne jest, canada cheap że władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom (art. 93 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów (art. 113 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Postawa matki odmawiająca ojcu prawa do informacji o dzieciach, sale ich samopoczuciu, stanie zdrowia czy miejscu przebywania stanowi naruszenie art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W polskim porządku prawnym nie ma podstaw do ograniczenie praw rodzicielskich tylko ze względu na orientację seksualną rodzica. Jedynie dobro dziecka powinno decydować o wszelkich kwestiach dotyczących władzy rodzicielskiej, jak i wykonywania kontaktów.

Sąd rodzinny nie powinien odnosić się tylko i wyłącznie do sfery seksualności rodziców, ale powinien badać, który z nich ma lepsze kompetencje wychowawcze i daje gwarancję należytego wykonywania obowiązków rodzicielskich. W kwestiach spornych pomiędzy rodzicami Sąd powinien zdecydować o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłego psychologa na okoliczność więzi pomiędzy dziećmi a każdym z rodziców, kompetencji rodzicielskich stron oraz sugerowanej częstotliwości kontaktów z dzieckiem.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie Salgueiro da Silva Mouta przeciwko Portugalii (wyrok ETPC z dnia 21 grudnia 1999 r., skarga nr 33290/96) stwierdził, że różnica w traktowaniu rodziców w związku z ich orientacją seksualną jest dyskryminująca w rozumieniu art. 14 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, jeżeli nie ma obiektywnego i rozsądnego uzasadnienia, to jest jeżeli nie realizuje uzasadnionego prawnie celu lub jeżeli nie zachodzi rozsądna relacja proporcjonalności pomiędzy stosowanymi środkami oraz celem, który miał zostać zrealizowany.

W powołanym wyroku Trybunał przytoczył niedopuszczalne stwierdzenia, którymi posłużył się sąd krajowy w Portugalii takie jak: ?Dziecko powinno żyć […] w tradycyjnej portugalskiej rodzinie?, oraz ?Nie jest zadaniem sądu rozstrzyganie, czy homoseksualizm jest chorobą, czy nie, czy też jest pociągiem seksualnym do osób tej samej płci. W obu przypadkach stanowi anomalię, a dzieci nie powinny dorastać w cieniu nienormalnych sytuacji?.

Oznacza to, że homoseksualizm rodzica w żadnym razie nie może być czynnikiem decydującym w kwestii władzy rodzicielskiej i wykonywania kontaktów z dziećmi.