Zabezpieczenia roszczenia o alimenty w sprawie o rozwód

Niedawno otrzymałam następującej treści zapytanie, capsule które za zgodą Klientki niżej przytaczam:

?Chciałabym zapytać, ambulance czy mogę uzyskać zabezpieczenie alimentów na córkę, pill która jest dorosła, ale wciąż mieszka ze mną i dziennie studiuje. Mąż nie chce przekazywać żadnych pieniędzy i mówi, żeby córka poszła do pracy. Uważam, że mąż nie ma racji i jest złośliwy bo córka stoi po mojej stronie. Czy może mi Pani Mecenas pomóc??

Z mojego doświadczenia wynika, że sprawy o rozwód zwykle trwają dłużej niż oczekiwanie Klienta. Wcześniej nawet niż moment złożenia pozwu o rozwód pomiędzy małżonkami istnieje spór co do kosztów utrzymania rodziny. O ile nie budzi wątpliwości, że zabezpieczenie alimentów, czy też kosztów utrzymania rodziny obejmuje także koszty utrzymania małoletnich dzieci, to niepewność dotyczyła zaspokojenia potrzeb rodziny obejmujących koszty utrzymania niesamodzielnych jeszcze, lecz pełnoletnich dzieci stron.

W tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 28 listopada 2012 r., III CZP 77/12, OSNC 2013/5/62, Rzeczposp. PiP 2012/233/7, Biul.SN 2012/11/12 przyjmując, że ?w sprawie o rozwód sąd może na wniosek jednego z małżonków orzec o obowiązku przyczyniania się do zaspokojenia w czasie trwania postępowania potrzeb rodziny, także obejmujących koszty utrzymania pełnoletnich dzieci?.

Zgodnie z art. 27 k.r.o. oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.

Jak wskazał Sąd Najwyższy w powołanej wyżej uchwale, celem obowiązku alimentacyjnego przewidzianego w powołany przepisie jest uzyskanie od obojga małżonków środków materialnych do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rodziny jako całości oraz zaspokojenia uzasadnionych potrzeb jej poszczególnych członków, przy zachowaniu zasady równej stopy życiowej.

W konsekwencji zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 28 listopada 2012 r. przyjąć należy, że małżonek występujący z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia o zaspokojenie potrzeb rodziny działa w imieniu własnym, a nie w imieniu dzieci, których potrzeby – także gdy są pełnoletnie lecz niesamodzielne finansowo i obowiązek ich utrzymania obciąża rodziców – pokrywać ma zasądzona kwota.

Proszę przygotować odpowiednie dokumenty wskazujące na koszty utrzymania Córki i wystąpić o zabezpieczenie alimentów także na nią.