Uznanie ojcostwa

Czy dopuszczalne jest złożenie powództwa o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa przez mężczyznę, stuff który uznał ojcostwo wiedząc, salve że nie jest biologicznym ojcem dziecka?

Możliwość zapłodnienia in vitro przy użyciu nasienia od anonimowego dawcy stwarza różnego rodzaju problemy prawne, viagra sale jak na przykład te dotyczące uznania ojcostwa, bądź ustalenia bezskuteczności uznania ojcostwa. Dane osobowe dawcy pozostają tajemnicą dla rodziców. Wbrew wcześniejszym poglądom prawnym, mężczyzna godząc się na uznanie dziecka, mając świadomość braku pokrewieństwa może wystąpić z powództwem o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa.
Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 19 kwietnia 2012 r., IV CSK 459/11, legitymacja do wytoczenia powództwa o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa (art. 78 § 1 k.r.o.) przysługuje także mężczyźnie, który uznał ojcostwo, wiedząc, że nie jest biologicznym ojcem dziecka. Uprzednio obowiązującym było przekonanie, że dla dobra dziecka mężczyzna nie może żądać unieważnienia uznania dziecka tylko z tej przyczyny, iż nie jest on ojcem dziecka.

Na gruncie obecnie obowiązującego stanu prawnego podstawą żądania ustalenia bezskuteczności uznania ojcostwa może być wyłącznie fakt, że dziecko nie pochodzi od mężczyzny, który uznał swoje ojcostwo. Wola mężczyzny, który uznaje nieswoje dziecko nie ma zatem prawnego znaczenia.

Dodać można za Panem prof. dr hab. Tomaszem Justyńskim (por. glosa do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 19 kwietnia 2012 r., IV CSK 459/11, OSP 4/2015, str. 646), że gdy chodzi o dobro dziecka wyrażające się w stabilności stosunku prawnego ojcostwa, to żądanie mężczyzny, który złożył oświadczenie wiedząc o braku więzi biologicznej z dzieckiem, nie narusza go bardziej niż analogiczne żądanie mężczyzny nieświadomego okoliczności.

W pewnych okolicznościach odnosząc się do zapłodnienia in vitro, etyczna ocena żądania mężczyzny ustalenia bezskuteczności uznania ojcostwa może prowadzić do oddalenia powództwa, skoro mając wiedzę o braku pokrewieństwa z dzieckiem, zdecydował on o jego uznaniu. Rozważenie celowości kierowania powództwa powinno być zatem poprzedzone szczegółową analizą danego casusu.