Czy były mąż może złożyć wniosek o przymusowe umieszczenie w szpitalu psychiatrycznym byłej żony?

Zdarza się, rx że prawomocne orzeczenie rozwodu nie kończy sporów między małżonkami. Kością niezgody są nie tylko sprawy finansowe, doctor ale także władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi. W celu uzyskania satysfakcjonującego rozstrzygnięcia, pills byli małżonkowie posuwają się czasem przy pomocy profesjonalnych pełnomocników do zarzutów, które można określić jako niegodne. Takim przykładem jest złożenie przez byłego małżonka do sądu wniosku o przymusowe umieszczenie w szpitalu psychiatrycznym byłej żony.

Przepis art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2011 r., poz. 1375 tj.) stanowi, że do szpitala psychiatrycznego może być również przyjęta, bez zgody wymaganej w art. 22, osoba chora psychicznie:
1) której dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że nieprzyjęcie do szpitala spowoduje znaczne pogorszenie stanu jej zdrowia psychicznego,
bądź
2) która jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a uzasadnione jest przewidywanie, że leczenie w szpitalu psychiatrycznym przyniesie poprawę jej stanu zdrowia.

O potrzebie przyjęcia do szpitala psychiatrycznego osoby, o której mowa w ust. 1, bez jej zgody, orzeka sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania tej osoby – na wniosek jej małżonka, krewnych w linii prostej, rodzeństwa, jej przedstawiciela ustawowego lub osoby sprawującej nad nią faktyczną opiekę (art. 29 ust. 2 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego). W stosunku do osoby objętej oparciem społecznym, o którym mowa w art. 8, wniosek może zgłosić również organ do spraw pomocy społecznej (art. 29 ust. 3 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego).

Oznacza to, że były małżonek nie może złożyć wniosku do sądu o przyjęcia do szpitala psychiatrycznego byłej żony.

Nawet gdyby założyć, że obawy co do stanu zdrowia byłej żony są usprawiedliwione, to rozsądek nakazuje wstrzemięźliwość i ostrożność w stawianiu takich zarzutów. Wspieranie strony przez adwokata, czy radcę prawnego w składaniu tej treści wniosków do sądu może być odczytywane w kategoriach naruszenia etyki zawodowej profesjonalnego pełnomocnika.

Zgodnie § 11 Kodeksu Etyki Adwokackiej, adwokatowi nie wolno świadomie podawać sądowi nieprawdziwych informacji. Adwokat odpowiada za formę i treść pism procesowych przez niego zredagowanych, nawet jeśli nie zostały przez niego podpisane (§ 14 Kodeksu Etyki Adwokackiej). Zbliżone postanowienia zawierają przepisu Kodeksu Etyki Rady Prawnego. Stosownie do art. 38 ust. 3 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, radca prawny nie może świadomie podawać informacji nieprawdziwych, ale nie odpowiada za zgodność z prawdą informacji uzyskanych od klienta. Radca prawny odpowiada za formę i treść pism procesowych i innych dokumentów przez siebie sporządzonych w związku ze świadczoną pomocą prawną (art. 38 ust. 4 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego).

Jak wyżej wskazano, były małżonek nie może złożyć wniosku do sądu o przyjęcia do szpitala psychiatrycznego byłej żony. Jednakże były mąż może skierować wniosek do prokuratora, aby ten rozważył zasadność takiego wniosku. Zważyć jednak należy, że ingerencja w prawa i wolności obywatelskie w związku z przymusowym umieszczeniem w szpitalu psychiatrycznym jest na tyle poważna, że zalecana jest ścisła wykładnia przepisów. W postanowieniu z dnia 6 sierpnia 2014 r., V CSK 145/14 Sąd Najwyższy przyjął, że możliwość występowania zaburzeń psychicznych oraz pogorszenia stanu psychicznego nie wystarczy, by orzec o umieszczeniu bez zgody w szpitalu psychiatrycznym. Konieczne jest ustalenie, że dana osoba jest chora psychicznie i że bez podjęcia przymusowego leczenia pogorszenie jej zdrowia psychicznego będzie znaczne.