Chcę się rozwieść. Pięć pytań.

W istocie tytuł tego postu – pierwszego na blogu – powinien być parafrazą jednego z moich ulubionych filmów Woody’ego Allena: „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o rozwodzie, ale baliście się zapytać”. Zamieszczone niżej odpowiedzi odnoszą się w skróconej formie do najważniejszych kwestii, o które pytają Klienci Kancelarii.

 

1) Kiedy mogę złożyć pozew o rozwód?

Pozew o rozwód można złożyć, gdy wystąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Oznacza to zerwanie więzi emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej.

 

2) Czy rozwód jest drogi?

Koszt prowadzenia sprawy o rozwód to 600 zł tytułem opłaty sądowej wpłacanej na rachunek Sądu. Możliwe jest złożenie wniosku o zwolnienie od kosztu opłaty sądowej od pozwu, o ile zostanie wykazane, że strona nie jest w stanie jej ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Ponadto należy uwzględnić koszty związane z pozyskaniem skróconego aktu małżeństwa i ewentualnych aktów urodzenia dzieci.

W razie powierzenia sprawy o rozwód adwokatowi, koszt prowadzenia sprawy uzależniony jest od nakładu pracy pełnomocnika i stopnia skomplikowania sprawy.

 

3) Czy mogę żądać alimentów od małżonka?

Alimenty na rzecz małoletnich dzieci należą się zawsze, choć małżonkowie po rozwodzie mogą wspólnie zadecydować o zasadach utrzymania dzieci. Inaczej kształtuje się obowiązek alimentacyjny między małżonkami. Żądanie zapłaty alimentów uzależnione jest od rozstrzygnięcia Sądu o winie stron w rozpadzie pożycia małżeńskiego. W razie braku wyłącznej winy jednego z małżonków, Sąd może orzec alimenty także wtedy, gdy występuje niedostatek małżonka ubiegającego się o alimenty, a pozwalają na to możliwości zarobkowo-finansowe małżonka zobowiązanego do płacenia alimentów.

 

4) Czy potrzebuję adwokata?

W sprawach o rozwód nie ma przymusu adwokackiego. Występowanie w sprawie profesjonalnego pełnomocnika pozwala zrozumieć zasady procesu, co jest nieocenionym wsparciem w emocjonalnie trudnej sytuacji.

 

5) Czy mogę cofnąć pozew o rozwód?

Tak. Pewność decyzji każdego, kto żąda rozwodu opiera się na innych podstawach. Zwykle pojawiają się wątpliwości jak w przypadku każdej ważnej życiowej decyzji. Nie ma dwóch takich samych spraw o rozwód. Rachel Cusk autorka powieści “Po. O małżeństwie i rozstaniu” twierdzi, że nie ma nowego życia po rozwodzie. Jest to, które jest.