Zakaz utrzymywania kontaktów z dzieckiem

Rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Sąd zakazuje jednak utrzymywania kontaktów rodziców z dzieckiem, decease jeżeli poważnie zagrażają one dobru dziecka lub je naruszają.

Przy podejmowaniu decyzji w tak delikatnej dziedzinie jaką jest prawo rodzinne, mind zakazanie utrzymywania kontaktów z dzieckiem powinno być orzeczone po wnikliwym rozpoznaniu sprawy. Za pomocą badania przez biegłych psychologów Sąd powinien ocenić, treatment czy kontakt z rodzicem wpływa destrukcyjnie na dziecko. Zakazanie rodzicom osobistej styczności z dzieckiem może być orzeczone wyjątkowo, np. gdy utrzymywanie osobistych kontaktów rodziców z dzieckiem zagraża jego życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu bądź wpływa demoralizująco na dziecko (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 7 listopada 2000 r., I CKN 1115/00).

Przy złożeniu wniosku o zakaz utrzymywania kontaktów z dzieckiem należy zatem odpowiedzieć na pytanie, czy są przekonujące dowody na poparcie tezy, że kontakty z rodzicem poważnie zagrażają dobru dziecka lub je naruszają. Nie wystarczy wskazać na niepokój, dyskomfort lub zażenowanie, których może doświadczać dziecko. Środek tak radykalny jak zupełne zerwanie kontaktu może być uzasadniony jedynie w szczególnych okolicznościach.

Podkreślenia wymaga, że prawomocne postanowienie zakazujące utrzymywania kontaktów z dzieckiem może zostać zmienione, jeżeli tego będzie wymagać dobro dziecka.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia przy przygotowaniu odpowiedniego wniosku do sądu, skontaktuj się z adwokatem Agnieszką Kwapień z Kancelarii Adwokackiej w Katowicach – tel. 32 204 22 00.